بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با امنیت اخلاقی وگشت ارشاد

1.       ... به خصوص همین نکته از جمله نقاطی است که روی آن برنامه ریزی می شود یعنی بی پرده گناه کردن و قبح گناه را از چشم ما ریختن و فضای عفت و عصمت را که به طور طبیعی در محیط زندگی مردم مومن ما زن های شریف، مردهای شریف، جوان های شریف وجود دارد با تعرض و الواطی و کارهای زشت به هم زدن این  جزو وظایف شما ست  که با این کارها مقابله کنید (بیانات مقام معظم رهبری(مدظله العالی) در دیدار فرمانده نیروی انتظامی در فرماندهان عالی مرتبه ناجا14/7/1381)

2.      نا امنی فقط به این نیست که دزد به خانه ما و یا مغازه ها یا در بازار یا خیابان بیاید . این یک طور نا امنی است نا امنی مالی است. نا امنی عرضی و ناموسی هم داریم جلوی آن را هم شما باید بگیرید نا امنی اخلاقی هم داریم، در انجا هم شما باید کار مخفی دارد یک مرحله ریشه یابی دارد آنها کار دستگاه های دیگر است اما آنجایی که جلوی چشم قرار می گیرد و موجب عدم امنیت اخلاقی جامعه می شود آنکه باید وارد میدان بشود، نیروی انتظامی است. (بیانات در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی 2/11/1370)

3.       نگذارید کار (مبارزه با مفاسد اخلاقی) حالت فصلی پیدا کند. الان همین صحبت بود با آقای سرتیبپ احمدی مقدم که گاهی انسان یک کار را شروع می کند بالاخره هزینه هایی هم دارد. هزینه ها را هم می پردازد اما کار در قدم اول و دوم متوقف می شود یعنی هم هزینه را پرداخته اید و هم کار را پیش نبرده اید این فایده ندارد و بالاخره شما هر کاری بخواهید بکنید یک عده مخالف دارد. یک عده هم وادار به مخالفت می شوند یعنی مخالفت حساب شده و برخواسته از سیاست پشت سرش هست این اهمیتی ندارد، شما کار خودتان را بکنید منتها  نگذارید کارتان متوقف شود. کار را ادامه دهید کار را فصلی و موسمی و مقطعی انجام ندهید. (دیدار با فرماندهان نیروی انتظامی 2/2/86)

4.       پلیس باید خودش را موظف بداند حالا جنجال می کنند  علیه  شما بکنند علیه خیلی چیزها  ممکن است جنجال بکنند وظیفه شما برخورد است(بیاناات در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی15/7/83)

5.       اگر قانون دو وظیفه به شما گفته در فلان مورد برخورد کنید برخورد کنید به سالم سازی محیط اجتماعی و مبارزه با جرایم از جمله اساسی ترین کارهای شماست در این کار هیچ ملاحظه ای نکنید و از جنجال ها هم واهمه نداشته باشید در واقع این برترین نمونه و مصداق شجاعت است من می خواهم بگویم شجاع باشید در یک صحنه شجاعت مبارزه با دشمنی است که رو به رو با هم می جنگد... اما در یک صحنه ی دیگر شجاعت این است که انسان از هیاهوها و جنجال ها منفعل نشود و کار خود را قوی دنبال کند و نیمه کاره رها نکند شروع بعضی از کارها خوب است. لیکن ادامه پیدا نمی کند این اشکالی ایجاد می کند کار را ادامه دهید تا نقطه ای که باید پیش ببرید. (بیانات در دیدار فرماندهان نیروی انتظامی 14/7/81)

6.      نا امنی اخلاقی این است که مردم در محیط جامعه و کوچه و خیابان نتوانند طبق اعتقادات دین و ایمان خود آسود و بی دغدغه حرکت کنند و با مناظری مواجه شوند که وجدان دینی آنها آزرده می کند این از مقولات خیلی مهم است. مردم دوست دارند وقتی جوانانشان از خانه بیرون می روند و باز می گردند و با محیط اجتماعی مواجه می شوند تاثیر ناخواسته و تاثیر اخلاق بد روی ذهن آنها گذاشته نشود لذا در محیط کوچه و خیابان شما باید از همه چیزهایی که از نظر اخلاقی ممنوع و خلاف است مقابله کنید این جزو وظایف شماست. فرض بفرمایید کسانی در پارک ها و خیابان ها اشاعه فساد و هرزگی بکنند (بیانات با فرماندهان نیروی انتظامی 14/7/89)

7.       در مورد مسئله مبارزه با مفاسد اخلاقی و تامین امنیت اجتماعی کاری که اخیراً نیروی انتظامی اعلام کرد و از پیش و بعد شروع کرد کار بسیار بزرگ و مهمی است این را دست کم نگیرید شما نسبت به این قضیه وظیفه دارید. این را بدانید اطلاع ما حدس و تحلیل نیست دشمنان نظام جمهوری اسلامی یقیقاً به این نتیجه رسیدند که یکی از دو سه راه اصلی برای به زانو درآوردن ملت ایران شکستن مرزهای اخلاق و ترویج و تر ویج مفاسد اخلاقی  وبی بند باری اخلاقی در داخل کشور است عرض کردیماین اطلاع است این تحلیل نیست البته سال ها پیش وقتی این را تحلیل می کردیم بعد به تدریج آ ن قدر خبر ها واطلاعات گوناگون رسید که دیدیم نه دیگر چیزهایی است که همان تحلیل های ما درست منطبق بر واقعیت است ( دیدار با فرماندهان نیروی انتظامی 2/2/1386)

8.      وقتی قبح یک نوع منش ، یک نوع پوشش و یک نوع رفتار در جامعه ریخت نفوذ کردن در خانواده ها در دخترها در پسرها کارشکنی نمی شود. این سد مستحکم هنجار فرهنگ اسلامی را شما دارید حفظ می کنید و این کار بسیار خوبی است(همان)

9.       مسئله این نیست که چند زن در خیابان با خلاف جور حجاب ظاهر شوند تمام دستگاه جمهوری اسلامی به فکر افتاد که با این ها مبارزه کند نه مسئله از این بسیار فراتر است مسئله این است که فرهنگ بخوبی برای اینکه جای خود را باز کند در جامعه انقلابی ما و سیاست های حزبی برای اینکه نفوذ خودشان را باز یابند در کشور انقلابی مسلمان باید نسل جوان را به همان آرزوها و شهواتی که در همه ی دنیا جوان ما را دارند با آن سرگرم می کنند ، سرگرم کنند ( بیانات نماز جمعه 22/8/65)

10. من به شما به عنوان یک آدمی که از گزارشات و جریانات مطلع است و از آنچه که در پشت پرده این بدحجابی ها می گذرد که این ظاهر کار است می گوید بدحجابی یا حرف زدن یک دختر و پسر توی خیابان که شما می بینید جوان خوب الهی ما را عصابی می کند یا خانواده شهید را به این ظاهر کار است، این روی کار است، پشت پرده کار مسئله ، مسئله یک شبکه خطرناک فسادی است که از سوی تمام سیاستگذاران غربی ضد اسلامی این شبکه دارد تقویت می شود و برای این است که مردم را بکشانند به فساد و آن حرکت قاطع انقلاب را در جلوگیری از فساد خنثی کنند یک ضد حمله در مقابله با انقلاب اسلامی است در حقیقت دارند سرمایه گذاری می کنند که بتوانند جوانان ما را و جامعه ما را فاسد کنند (31/5/65 نماز جمعه )

11.   مجموع تجربه ما غرب را یه این نتیجه رساند که اگر بخواهد امپراتوری تمدن صنعتی را در این بخش از عالم که جایگاه مسلمان ها ست گسترش بدهد و این سلطه را که فقط سلطه سیاسی نیست بلکه سلطه فرهنگی هست، سلطه اقتصادی است سلطه سیاسی هم هست رسوخ ببخشد و از زوال آن جلوگیری کند باید یک چیزی را در قلب این ملت ها در هم بشکند و آن عبارت است از روح ایمان ، ایمان معصومانه ایمان پرشور ایمانی که حتی یک گناهکار هم در جای جا و در لحظه حساس به آن بر می گردد آن ایمان صادقانه عمیق و راسخ را باید از این ملت بگیرند مثل جوهر یک موجود که از او گرفته بشود و یک صورت بی جانی از او باقی بماند مثل روحی که از یک انسان گرفته بشود و فقط دستگاه و آلات کاری آنجا باقی بماند یک چنین چیزی و این یک نقشه و هدف کلی بود تاکتیک هایی لازم داشت و این تاکتیک هایی لازم داشت و این تاکتیک ها را بنا کردن اجراکردن و یکی از مهمترینش دست بردن در حجاب زن و دگرگون کردن فرهنگ عفاف در زن بود ( بیانات در دیدار با اعضای سمینار زن در جامعه در دانشگاه تربیت معلم 10/18/64)